David je tázán

Zde je David tázanou osobou

Září 2001

Producent mluví upřímně

přeložila Anna Wolfová
z

www.raindance.co.uk

**********

Leigh Singer mluví s Davidem Furnishem o dlouhém čekání na film Women Talking Dirty (Drsný holky).

Tvorba vašeho prvního filmu není tolik učební křivka jako učební přímka, ještě když máte po boku jednu z na světě nejznámějších rokových hvězd.

David Furnish zřídil Rocket Pictures s partnerem Eltonem Johnem v roce 1996 a jeho producentská premiéra, Drsný holky, začíná v září. Dobromyslný, neostýchavý ‘slaďák’ představí v hlavních rolích dvě skvělé herečky Helenu Bonham-Carterovou a Ginu McKeeovou jako nejlepší přítelkyně, které spojuje tajemství. Romantická nízkorozpočtová komedie za tři miliony liber, také podporovaná producentem Woodyho Allena Jeanem Doumanianem – jednoduché, správné? A ještě přichází na naše obrazovky asi dva roky po svém prvním veřejném vysílání.

Jak se stalo, že jste poprvé producentem právě tohoto filmu?

Začalo to jako veselá, okouzlující skotská knížka. Rocket poslali mnoho věcí a nám všem se líbilo psaní a charakteristiky. Autorka, Isla Dewar, byla také velmi nadšená, aby si sama zkusila scenáristiku, tak jsme ji přibrali. Viděli jsme Stella Does Tricks (Stella šlape chodník)  a strašně jsme obdivovali práci Coky Giedroyc
[režisérky] a ona sama vážně zareagovala na náš materiál. Tak se ona dostala na palubu. Polly [Steele, koproducent] a já jsme byli prakticky při každé scéně.

Byl to ten typ filmu, který jste chtěl
vytvářet?

Kvůli Eltonovým kontaktům jsem si myslel, že lidi budou od Rocket očekávat něco vysokorozpočtového, ale my jsme cítili šanci pracovat s menším rozpočtem, ukázat britský talent a pomoci lidem udělat si přestávku od velkého průmyslu. Je důležité nebýt přehnaně ctižádostivý. Natáčení filmů je řemeslo. Učíte se od zkušenějších.


Proč jste čekali takovou dobu od Toronta, které bylo skoro před dvěma lety?


Toronto je přátelský, diváky oblíbený festival, tak jste to dělali víc jako ‘rozpracované’ nebo ukázky. V té době to mělo ještě docela kontroverzní strukturu, originální verze se hodně měnila. Polly a já jsme měli trochu pochybností. Po Toronto bylo jasné, že musíme ještě provést nějaké změny. Autor byl opravdu otevřený změnám struktury, zatímco náš režisér byl více nadšený z toho, co jsme již měli. Nakonec, jako producent, jsem musel prosadit svůj pohled na věc. Když se dostanete tak blízko ke scénáři, často nevidíte jak zmatené to může být pro publikum, které to vidí poprvé.


Znamenalo to opakování záběrů?


Neměli jsme peníze na natáčení další stopáže navíc, takže jsme museli to, co jsme měli dovést k dokonalosti! Každý řekl svůj názor. Dělali jsme soukromé promítání s přáteli a kolegy, aby se na to podívalo více očí. Měli jsme nového střihače. Měli jsme štěstí po Torontu mít skvělého finančníka, Jeana Doumaniana, který měl v ten film opravdovou důvěru. To nám dovolilo to přepracovat.Vyskytli se ještě další potíže s produkováním filmu?Bylo těžké najít distribuci. Film je zaměřen přímo na ženy a mnoho kupujících jsou muži. Řekli by nám, že se jim to líbilo, ale zeptali by se, zda by na to přišlo nějaké publikum. Pouze potom, co Bridget Jones tak uspěla, jsme získali podporu.


Znamená to, že se chystají Drsný holky vychvalovat jako ‘další Bridget Jones’?Ne a my nepředstíráme, že to tak bude. Jak jsem říkal, protože je to ve spolupráci s Eltonem, někteří lidé očekávají něco většího a více komerčního, než doopravdy jsme. Bohužel, dnes je vše o širokém publiku a hlavně umlčet diváky. Žijeme v přesycené, rychlé kultuře. Zveřejňuje se tolik informací, že kromě Pearl Harbouru nebo Shreka, je pro lidi těžké správně odhadnout když vyjde něco nového, jestli stojí za to, to vidět. A zatím pořád chceme produkovat ten pocit, že si lidé mohou film prozkoumat sami bez podstrkování pod nos. Není to lehké.


Co myslíte, že jste se naučil při tvorbě tohoto filmu?


Hlavní věc je pohrát si se scénářem. Nezabít ho v nikdy nekončícím vývoji, ale nechat ho stát se tím nejlepším. Tvorba filmu není závod. Pro nezávislé producenty bez jiného zdroje příjmu je to těžké, ale musíte ten proces zpomalit, vyzkoušet svůj scénář, ptát se. Já jsem také přesvědčil svého režiséra a editora k většímu experimentování na AVID scéně – nedostanete cenově lépe dostupnou příležitost. Zatímco jste stále bez spojení, předtím než střihnete negativ, zkuste převrátit film vzhůru nohama. Může to vyvolat obrovskou změnu. Může vás to stát trochu víc peněz předem, ale může vám to vydělat mnohem víc peněz později.


Jak myslíte, že si může britský filmový průmysl pomoci k většímu úspěchu?

Chtěl bych vidět naše měřítka postavená výš. Měli bychom větší úspěch v celosvětovém měřítku, kdybychom dělali méně kvalitnějších filmů, které jsou trochu víc ambiciózní ve své působnosti a v dostupnosti publika. Velké množství malých filmů čeká na poličkách na distribuci, protože lidé věnovali peníze jiným-Full Monty (Do naha!) nebo Four Weddings (Čtyři svatby). Teď se bojí kupovat malé britské filmy. Musíme se na filmy, co děláme podívat z jiného úhlu. Nepodbízet se většině, ale přemýšlet o potenciálu diváků, jak se na to budou dívat oni, jak se jim to bude líbit. Jestli se bude těžce prodávat, nedělejte to! Jestli je to těžké pro diváky, bude to ještě těžší prodat finančníkovi nebo distribuci.Režíroval jste Tantrums and Tiaras [televizní dokument Můj-život-jako-Elton nominovaný na cenu BAFTA] a produkoval jste Drsný holky, můžete tyhle zkušenosti porovnat?Roli producenta jsem si vážně užíval, ale nerežíroval jsem film, takže je těžké srovnávat. Nic nemůže být odlišnější od natáčení celovečerního filmu, než pronásledování Eltona po celý rok s přenosnou kamerou v ruce. Nemám pocit, že bych už byl v této fázi, určitě ne na odborné úrovni. Pro teď jsem rád, že můžu pokračovat v produkování. Rocket má ve vývoji pár animovaných filmů u Disneyho, pár divadelních filmů, také čtyři nezávislé/přechodné filmy. To je další věc, kterou radím – nedávejte všechna svá vajíčka do jednoho koše. Mějte kdykoliv na stole více nápadů. Je to velká dřina a člověka to může jednoduše rozčarovat, ale když není 100% nadšenec, neměl by být ve filmovém podnikání.

 David Furnish:  přítel Eltona Johna, ale kdo vlastně je

       ptá se Sue Reid

přeložil: Jeden ze členů Nikita.CZ

prosím autora, aby se mi ozval na mail, děkuji vám kamárádi.

vydano  19 prosince 1999

Zdá se to jako včera, David Furnish řídí Ford Escord,  obchází otázky rodičů o milostném životě a stráví prázdniny na filmovém festivalu. Domovem mu byl skromný byt na jihu od Temže.

Listopad 28, 1999.  Liz Hurley a Grant, 
    George Michael a Kenny Goss, Richard E Grant   Helena Bonham Carter. Pozdraví je od dveří Elton John, aby oslavil druhovi 37 narozeniny,Davida Furnishe.

" Vychází Furnish, býl  velmi zamlklý. On chodí do společnosti  s nefamoznější gayem století. " poznamenává dřívější kolega který  s ním pracoval v  inzerci  Ogilvy & Mather. "Behěm týdně setkání s Eltonem Johnem v roce 1993, ovlivnilo i jeho šatník. " říká.

V 31,se Davidův život změnil  během jednoho odpoledne. Jeden známí ho pozval jako svůj doprovod na večírek do Eltonova Windsorského sídla. Mohl
        zapomenout všechno a jít? "Já měl jiné pláné pro tuto noc a tak jsem napoprvé odmítl, " Říká David.

 "Myslel jsem, že Elton je samý šoubiznys a, že má jen potřebu mluvit sám o sobě."
             

      Jejich milostný vztah  se náhle stal veřejným.

 "Pamatuji si jak jsem na zítří vstoupil do kanceláře, prošel dveřmi a všichni se přestali bavit. Poznal jsem to hned.  Pomyslel jsem si,  'Uh ach!,  je to venku,  '" pamatuje si Furnish. "V  následujících pěti minutách, se mě přímo ptali jestli něco mám s Eltonem Johnem."

   Jsetliže to jeho kolrgy překvapilo, rodiče byli přímo úžaslý. Dospíval na stromy lemované předměstí Toronta.  střední syn účetnho revizora, v mládí byla jeho přechodchozí partnerka modelka Farrah Fawcett, byl oblíbený děvčaty. Tajil svou orientaci své rodině. Rodiče chtěli aby vztah ukončil.

  "Já a David jsme často spolu pracovali a nikdy jsem si nevšiml, že je gay." potvrzuje jeden z jeho kolegů s těch dnů. "Jen jsme se pošetile chlapecky škádlili. David se tumu smál a přidal elegatní poznámku."

Furnish se k Eltonovi nastěhoval. Vzal v úvahu i 15 letý rozdil mezi nimi. Vztah vydrzel. A dovolil mu dělat i jeho vážeň, výroba Filmů.

Tři roky po setkání ze zpěvákem vydal svou prní projekci Tantrum and Tiaras. Tíim odhalil jaký Elton John doopravdy je.

 Dnes, získává David více uznání jako filmař. Na začátku tohoto roku, jeho a Johnova společnost, Rocket Pictures, vyrobila Talking Women Dirty.

Johnny Bergius, Londýnský realitní agent a dlouhodobý důvěrný přítel Furnishe, říká že se David o film strachoval, když z počátku, nemohli anít podporovatele.

 "On na to dal praktycky všechno. "   odhaluje Bergius. "Já se obětoval s ním. Já řekl,  ' to je toho? Peníze musí být tam.' Říkal, 'Johnny, ty si neumědomuješ,že já jsem tam dal i své osobní úspory."  David nechtěl být zavyslí na Eltonovi.

Nedávno byl na jeho narozeninách hostem klenotník Theo Fennel. On říká, že to tam bylo veselé. Oba hostitelé spolu pozorně pobíhali mezi hosty.  "Elton je je teď moc štasný, když má na své straně Davida."Povšimnul si  Fennell. "On je mnohem klidnější, více uvolněný."